Víte, proč hodně vztahů časem ochladne? Protože se lidé neumí zajímat, nerozumí si. Na svých konzultacích to pozoruji dnes a denně. Jeden něco říká a druhý už čeká na příležitost, aby oponoval, vysvětloval, hájil se, argumentoval. Já to pozoruji a říkám si, že když se nejsou schopni udržet ani v situaci, kde jsou “pod dohledem” 😀, jak to asi musí vypadat doma.
Jeden mluví, druhý skáče do řeči anebo mlčí, přestože ve své hlavě oponuje. Čím déle obdobné rozhovory partneři vedou, tím větší emoce či otupělost do vztahu přichází. Jeden je více a více zoufalý, druhý je více a více odpojený. Jeden lítá v emocích, druhý se emocím brání odcházením, zábavou, zlehčováním apod. Nezralých strategií, které partneři používají, je celá řada, přestože stačí jedna jednoduchá věc.
Co to znamená opravdově se zajímat o svého partnera? Znamená to více než jen položit rutinní otázku „Jaký byl tvůj den?“, zatímco myslíme na něco úplně jiného. Zajímat se do hloubky znamená dát partnerovi prostor, abychom porozuměli jeho myšlenkám, pocitům a zážitkům. Jde o naslouchání bez předsudků, bez připravených odpovědí, bez nutnosti vždy něco říci.
Když se opravdu zajímáte, vaše otázky jsou specifičtější, vaše odpovědi jsou promyšlenější a vaše celková pozornost je zaměřena na to, co vám druhý sděluje. Místo toho, abyste svého partnera přerušovali, mu dáváte najevo, že jeho slova mají pro vás význam a že si ceníte jeho pohledů na svět.
Vytváření emocionálního prostoru pro vašeho partnera je zásadní. To znamená umožnit mu vyjádřit sebe sama bez strachu z odsouzení nebo zesměšnění. Je důležité přistupovat k jeho emocím se soucitem i otevřeností, což vede k hlubšímu porozumění a intimnosti.
Aktivní naslouchání vyžaduje více než jen „slyšení“ slov – vyžaduje interpretaci emocí a myšlenek, které tato slova nesou. Když aktivně nasloucháte, vaše reakce reflektují porozumění a respekt k prožitkům vašeho partnera.
Začíná to sebeuvědoměním. Poznání vlastních komunikačních vzorců a předsudků je prvním krokem k zlepšení. Dále je důležité vědomě se rozhodnout být přítomný během konverzací. To znamená odložit mobil, vypnout televizi a dát partnerovi svou plnou pozornost.
Zaveďte pravidelné momenty, kdy se zastavíte a proberete stav vašeho vztahu, vaše potřeby, pocity a možná zlepšení. Tyto „check-iny“ mohou pomoci předcházet velkým konfliktům a posílit pocit spojení.
Komunikace není jen o výměně informací, je o vytváření spojení, o cestě k porozumění. Když se naučíte opravdu se zajímat, vaše vztahy mohou přejít na mnohem hlubší a smysluplnější úroveň.
Pokud byste rádi posunuli své komunikační dovednosti o kus výše, podívejte se na náš kurzík 7 technik komunikace bez křiku.
Držte se a zajímejte se 🙂
Milan