Ve své ordinaci si často povídám s nešťastnými maminkami, které cítí velké vyčerpání, únavu a pocity bezmoci, protože vůbec nemají čas. Ano, nemají na nic čas a přestože mají malé děti, které si přály, pocity štěstí, které přichází po narození dítěte, se u nich po čase vystřídají se smutkem i agresí. Tyto maminky o sobě pochybují a neví, jak si najít čas na sebe. Myslí si, že jsou neschopné, a že to neumí tak, jako stovky maminek prezentujících své mateřské “úspěchy” na facebooku či instagramu.
Bohužel, současná instantní doba, ve které místo zamyšlení se nad životem člověk konzumuje mediální nášup usměvavých a všechnozvádajících “vyumělkovaných” maminek, nepřeje tomu, aby se normální maminky mohly na své mateřství připravit nejen materiálně (nakoupit oblečky, kočárky, postýlky apod.), ale i mentálně (srovnat si své hodnoty, své priority, své touhy, vyčistit vztahy apod.) a hlavně personálně (mít k sobě funkční maminku, babičku, tetičku, kamarádku apod., které jí budou pomáhat).
A právě o třetí kategorii příprav na rodičovství bych se chtěl v tomto zamyšlení zmínit. Pokud mě trochu znáte, víte, že stále dokola opakuji velmi důležité pravidlo:
Pro mnohé samozřejmě velká utopie. Jenže v konečném důsledků mi většina lidí potvrdí, že přesně tento luxus by umožnil maminkám mít čas i samy na sebe. Ptáte se, proč tři dospělí na jedno dítě? Protože chceme-li vychovávat dítě s čistým svědomím, nekřičet po něm, mít na něj čas a energii, musíme být sami vnitřně v pohodě.
Jenže, aby mohla být maminka v pohodě, potřebuje se taky někdy vyspat, taky si někdy odpočinout, taky někdy cítit, že je milována a uznávána, a taky někdy nemuset být od rána do večera v pozoru, jestli se náhodou s dětmi něco neděje.
Jenže maminka, která je sama na jedno až tři děti a manžela má do večera v práci, babičky někde daleko anebo nefungují, to nemůže zvládnout v klidu a pohodě. Protože absolutně nemá čas a energii na to, aby mohla být celý den veselá, laskavá, milá a s maximální péčí a radostí se věnovat dětem. Naopak. Právě proto, že maminka nemá čas sama na sebe, bývá často podrážděná, smutná, nervózní, nutí děti hrát si o samotě, vyčítá dětem, že si neumí hrát samy, že ji pořád otravují, něco po ní chtějí, odmlouvají atd. atd. Však to možná znáte.
Nechtěl bych, aby vyzněl tento text jakkoli pesimisticky, jelikož každá situace, byť zdánlivě neřešitelná, má svá řešení.
Máte chuť se více posouvat v osobním rozvoji nebo jste již zkusila nějaké kurzy z osobního rozvoje a nebylo to ono?
Rádi bychom vám představili náš Letní kurz pro ženy. Jedná se o mentoringový kurz osobního rozvoje, který se koná vždy jednou za rok v létě. Klikněte na tlačítko níže a dozvíte se více.