Kolik strun máme rozladěných?

Pojďme se zasnít nad představou, že máme ve vlastním těle struny, které je potřeba mít sladěny, abychom dokázali v jakékoli situaci zahrát příjemný tón. A když je nějaká struna rozladěná, druzí mají moc do ní brnknout, jak se jim zlíbí. Takže naše rozladění je rázem viditelné i slyšitelné, domnělá harmonie je v „háji“ a v nás se rozezní nelibé tóny v podobě zloby, smutku, nervozity, úzkosti apod.

Jste rozladění?

A co teď s tím? Jen si představte, že má v sobě někdo violoncello se svými čtyřmi strunami. Když je náhodou některá struna rozladěná, není to nic příjemného, ale pořád to tak nějak jde. Ale co když má v sobě člověk harfu? Když se rozladí všech 47 strun, to je potom koncert!!! To jsou potom agresivní výbuchy, stavy absolutní bezmoci, sebeobviňování a kdo ví, co ještě. Navíc v rychlém sledu po sobě, protože na takové množství napnutých strun se brnká opravdu lehce.

Rodiče jsou skutečně první ladiči strun svých dětí

Felix Holcman ve své slavné scénce vyprávěl, že „je jeho otec ladič pijan. Tedy spíš pijan, než ladič.“ Jenže on měl v určitém významu pravdu. Rodiče jsou skutečně první ladiči strun svých dětí, a pokud své „profesi“ nerozumí, jejich děťátko dostává do života rozladěný nástroj, který častokrát vydává nepříjemné tóny. Dalšími „ladiči“ jsou paní učitelky, vychovatelky, spolužáci, trenéři… prostě všichni, kteří na nás v průběhu zrání osobnosti působí a mají moc povolovat či utahovat naši ladící mechaniku.

A jak si tak plujeme životem, tu přijde nemoc, tu přijde konflikt, tu přijde ekonomický problém… a náš nástroj okamžitě ukazuje, nakolik je rozladěn anebo nakolik je schopen zahrát i v těchto složitých životních situacích harmonický zvuk. Protože až nepříjemné vnější vlivy poukáží na to, kolik strun je rozladěných a do jaké míry.

Nezbývá nám tedy nic jiného, než naučit si sami ladit náš rozladěný nástroj. Je totiž otázkou, jestli je lepší být spíše pijan, anebo raději ladič…

Pokud byste chtěli prožívat více životní radosti, zbavit se strachů, stresu či vyrovnat se s minulostí, rádi bychom vás pozvali do Letního kurzu pro ženy. Tento mentoringový kurz se koná vždy jednou za rok v létě. Klikněte na tlačítko níže a dozvíte se více.

Mějte se krásně.

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře