To je ale pěkný hajzl!

Výčitky hýbou vztahy

Vyčítám, vyčítáš, vyčítá, vyčítáme, vyčítáte, vyčítají… Pojďme si vyskloňovat sloveso, které symbolizuje jednu z mnoha fascinujících funkcí naší mysli! Abychom se zbavili vlastního napětí, naše mysl nám předhazuje soudy a viníky. Vždyť je přece tak krásné říct: „To je ale pěkný hajzl…“

My se tak vyhýbáme bolestivému uvědomování si vlastního nefunkčního schématu a nacházíme zdroje, na které se můžeme zlobit, kdykoli se nám zlíbí… Jenže čím více se zlobíme, tím méně klidu nacházíme a tato ochranná funkce nám začne mnohem více škodit, než pomáhat…

Jak najít viníka?

Určitě to znáte. Někdo nás naštve a my ho automaticky označíme za viníka. Jak logické, že? Přece se v takové chvíli nebudeme zamýšlet nad tím, co se to v nás právě teď odehrává. Přece nebudeme řešit, jak je to možné, že má onen člověk moc ovlivňovat naše aktuální naladění?

Našli jsme viníka, jenže ani tak nemůžeme spát, myšlenky se nám honí hlavou do té míry, že začínáme být čím dál více otrávení. Jsme unavení, podráždění, bojíme se další noci, protože přeci potřebujeme spát. Vztek se pak mísí se strachem, výčitky se sebeobviňováním a řadou kdyby, coby atd…

Noční můry a nespavost jako příznak problémů

Nakonec jsme nuceni vyhledat pomoc v podobě alkoholu, drog anebo chemie, která se mnohdy označuje jako lék, který ovlivňuje naše základní fyziologické funkce. Možná se nám díky těmto všem pomocníkům podaří usnout, ale tím jen prodlužujeme agónii způsobenou neřešením problému uvnitř sebe samého.

V poslední době mám řadu klientů (klientek), kteří nemohou usnout. Budí se po nocích, řeší si svá témata, hledají viníky (i v sobě samých) a nedokážou naladit svou mysl na úroveň radostného údivu. Tyto stavy se opakují a čím trvají déle, tím více se koncentrují na svůj strach z toho, že opět nebudou moci spát. Bohužel, zatím si jen neuvědomovali, že dokud budou hledat zdroje úlevy mimo své vlastní bytí, nikdy se do klidu nejsou schopni dostat.

Aneb jak bylo kdysi řečeno: „Snažíme se utéct před svým strachem, místo abychom zůstali a strach utekl před námi.“

Z vlastní zkušenosti vím, jak partnerské soužití může být náročné, a proto bych vás rád pozval do mentoringového kurzu „Partnerství podle Dovychovat“.

Momentálně jsou brány do kurzu zavřeny, ale budeme se na vás těšit opět u dalšího ročníku. Pokud se „zapíšete“ na naši čekací listinu, dozvíte se jako první, až bude možné se do kurzu přihlásit.

Mějte se krásně.

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře